Zarząd LUKS "Kusy" przy Szkole Podstawowej Im. Janusza Kusocińskiego w Suchaniu informuje o terminie Zwyczajnego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Klubu - 21 listopada 2024 r. o godzinie 16.15 w SP Suchań (wejście od Orlika). Następny termin Zebrania (w przypadku braku prawomocności pierwszego) - 28 listopada 2024 r. w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.
Dnia 8 listopada 2024 r. w naszej szkoła odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 106 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.
Obchody swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście, dyrekcja szkoły i społeczność szkolna. Uroczystość przygotowała klasa siódma z wychowawcą p. W. Bardzińską.
O oprawę muzyczną zadbali p. Patrycja Maliniak i ksiądz Krystian Dylewski. Choreografię tańca z szarfami przygotowały p. Izabela Bęgier i
p. Kinga Kopera z uczennicami klas szóstych. Uczniowie klasy VII wcielając się w rolę wnucząt oraz bohaterów narodowych, a w rolę babci – p. Izabela Bęgier, przypomnieli o trudnej drodze Polaków do niepodległości. Przywołali najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły naszą Ojczyznę do upragnionej wolności.
Recytowane wiersze, patriotyczne pieśni i piosenki połączone z filmami uwypukliły znaczenie Narodowego Święta Niepodległości. Po części artystycznej, głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Konopka, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości. Podkreśliła znaczenie wolności, która nie jest czymś danym na zawsze.
Na zakończenie akademii odbyło się pożegnanie wieloletniego pracownika obsługi szkoły – p. Elżbiety Jóźwik, dziękując jej za pracę w naszej szkole, życzymy jednocześnie sukcesów na nowej ścieżce zawodowej.
72
DZIEŃ BEZ PLECAKA
30 października 2024r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole został zorganizowany „Dzień bez plecaka”.
Zabawa polega na tym, aby spakować podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w coś innego niż tradycyjny plecak.
Nasi uczniowie jak zwykle wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
22
Wirtualne spotkanie z autorem książki, w klasach drugich
30 października odwiedził nas wirtualnie pisarz, pan Dawid Trzuskolas - autor książki pt. "Kulawa Książeczka ".
Ze względu na dzielącą nas odległość łączyliśmy się na spotkanie z wykorzystaniem techniki i internetu. Pan Dawid przeczytał nam dwa swoje utwory. Pierwszy dotyczył smoka, który nie miał skrzydeł, a drugi opowiadał o muszce bez nóżki. Na podstawie swoich tekstów autor zaznajomił dzieci z tematem niepełnosprawności w prosty i przystępny sposób.
Uczniowie klas drugich z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu. Wiedzą już, w jaki sposób powinni zwracać się do osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Wycieczka uczniów klas pierwszych
28 października uczniowie klas pierwszych wyjechali do stargardzkiego Centrum Nauki Filary. Uczestniczyli w warsztatach z robotyki, podczas których trenowali programowanie. Mieli możliwość zwiedzenia Filarów, gdzie nauka odbywa się w formie zabawy. Pierwszoklasiści wrócili z wycieczki zadowoleni. Był to wyjazd pełen pozytywnych wrażeń.
36
Laboratoria Przyszłości z Panią Iwoną Sobczak
Zajęcia z robotyki to połączenie świetnej zabawy z nauką. Zajęcia polegają na konstruowaniu, budowaniu oraz programowaniu robotów z klocków LEGO® Education, w ten sposób dzieci poznają różne zagadnienia ze świata wokół nich. Od razu widzą efekty swoich działań, co wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Pracując w dwuosobowych zespołach uczą się współpracy oraz wzajemnej pomocy. Zajęcia mają na celu zachęcić uczniów do badania zagadnień związanych z przedmiotami STEAM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), równocześnie rozwijać ich zdolności językowe i matematyczne oraz wspierać rozwój społeczno-emocjonalny.
42
Projekt edukacyjny „Krystalizacja”
Projekt edukacyjny „Krystalizacja” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VIIa. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Iwona Sobczak – nauczyciel chemii.
Uczniowie musieli przeprowadzić eksperyment w warunkach domowych i stworzyć własne kolorowe, solne kryształy. Następnie musieli to wszystko udokumentować poczynając od opisu doświadczenia, poprzez spisanie kilkudniowych obserwacji eksperymentu, a kończąc na wyciągnięciu samodzielnego wniosku z przeprowadzonego doświadczenia, który pozwoli im lepiej przyswoić wiedzę na temat całego procesu krystalizacji.
Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tego procesu, bardzo ważna jest cierpliwość – proces tworzenia kryształków trwa zazwyczaj kilka dni. Uczniowie zrozumieli, że nie należy się zniechęcać, a wytrwale prowadzić obserwacje, niczym urodzeni naukowcy.
12
Jesień na lekcjach plastyki
Na lekcjach plastyki klasy 4A i 4B, stworzyły swoje jesienne dzieła wykonane z kaszy gryczanej i plasteliny.
Klasy 6A i 6B zachwyciły pięknymi bukietami z szyszek, które wprowadziły nas w atmosferę jesieni.
Wszystkie prace były niezwykle kreatywne i wykonane z naturalnych materiałów, co dodało im uroku. Dziękujemy wszystkim uczniom za ich ciężką pracę i pomysłowość!
11
Z wizytą u Seniorów w Gminnym Domu Kultury
Wychowankowie świetlicy szkolnej z okazji Dnia Seniora odwiedzili naszych kochanych Seniorów w Gminnym Domu Kultury, złożyli życzenia, wręczyli upominki i zaśpiewali gromkie sto lat, wywołując niezwykłe wzruszenie wśród Seniorów.
8
Dzień Seniora
Z okazji Dnia Seniora wychowankowie świetlicy szkolnej przygotowywali laurki i drobne upominki dla naszych kochanych Seniorów.
PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1
Zapraszamy do obejrzenia filmu.
18 października 2024 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie na ucznia. Pierwszaki zostały przygotowane do uroczystości przez swoje wychowawczynie p. Agnieszkę Pilżys i p. Monikę Sobczak oraz nauczycielkę wspomagającą Magdalenę Ambroży- Jeleśniańską.
Osoby te wykonały również dekorację, a ksiądz Krystian Dylewski z pomocą ósmoklasistów zadbał o nagłośnienie. Natomiast pocztem sztandarowym opiekował się p. Roman Haczyk.
Dzieci z klas Ia i Ib wykazały się umiejętnością recytowania wierszy, rozpoznawania figur geometrycznych, wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, a przede wszystkim śpiewem.
Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zaśpiewali hymn szkolny, a następnie zostali pasowani na uczniów przez Dyrekcję szkoły. Nie zabrakło upominków od władz szkoły i rodziców.
Uczniom, którzy wstąpili do szkolnej społeczności życzymy wielu sukcesów w nauce!
Kwiaty z pistacji – twórcze wykorzystanie łupinek
Kwiaty z pistacji to nietuzinkowa dekoracja i przy okazji dobry pomysł na zagospodarowanie łupinek. Uczniowie klasy 5a i 5b postanowili sprezentować prace swoim dziadkom i babciom z okazji Europejskiego Dnia Seniora obchodzonego 20 października.
5
Witajcie w naszej bajce!
Z okazji Dnia Nauczyciela w naszej szkole przygotowaliśmy przedstawienie – „Witajcie w naszej bajce”.
77Witajcie w naszej bajce - film.
Dziś chcemy bardzo podziękować wszystkim – dzięki którym – wszystko tak wspaniale się udało. Przepiękne, magiczne dekoracje przygotowały panie: Ania Szewczyk, Edyta Jarosławska, Patrycja Maliniak i Kasia Dąbek.
Pani Kasia Dąbek wykonała także cudowne kapelusze i rekwizyty dla aktorów. Efekty świetle i nagłośnienie to zasługa pana Przemysława Lachowicza!
To była petarda! W przedstawieniu zagrali uczniowie klas 3a, 3b, 5a,
6b oraz nauczyciele Sylwia Milewska i Edyta Jarosławska. Główne role zagrały Aneta Mekwińska i Hania Tworzewska. Dziękuję też pani Iwonce Kłyszejko, pani Bogusi Ozimkiewicz i pani Alicji Adamczyk - bez których organizowanie prób byłoby bardzo trudne! Autor scenariusza i reżyser –Aneta Mekwińska. Wkrótce relacja z tego projektu!
Dziś prezentujemy mini-teledysk piosenki finałowej naszej bajki nagrany przez uczennicę Aleksadrę Finkowiat (wyk.- Aneta Mekwińska, Zosia Zych, Julia Wilińska )
Aneta Mekiwńska- SU
ŚWIĘTO DYNI I JABŁKA
27 września 2024r. w klasach 1-3 zorganizowaliśmy ŚWIĘTO DYNI I JABŁKA, które jest najbardziej kolorowym jesiennym świętem w naszej szkole.
Narodowe Czytanie 2024
W piątek, 20 września, nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu.
To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło się od zaśpiewania hymnu Słowackiego, który wprowadził nas w atmosferę literackiej uczty. Następnie, z zapałem zmierzyliśmy się z trudnymi fragmentami "Kordiana"na czele z panią wicedyrektor.
Dzięki zaangażowaniu pani Sylwii Milewskiej i Biblioteki Publicznej w Suchaniu nasza szkoła mogła cieszyć się tym wyjątkowym dniem poświęconym literaturze polskiej.
6
Oferta fotograficzna MAWI
1 października 2024r. (wtorek) od godziny 8.15 według osobnego harmonogramu odbędzie sią coroczna akcja fotografowania.
Zdjęcia z pakietu B mogą być sprzedawane pojedynczo.
Zapraszamy do skorzystania z oferty.
POMOC DLA POWODZIAN
Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Okazaliście serce i zaangażowanie w pomoc potrzebującym.
Organizatorzy.
Archiwum Aktualności